
Feliratkozás hírlevélre

MIRE JÓ A 2D KÓD? MI IS AZ A 2D KÓD VAGY MÁTRIX KÓD?
Ezeknél a kódoknál az eltérő kódolási sémák különböző hibahelyesbítési eljárásokat alkalmaznak a nagyobb biztonságú olvashatóság érdekében, illetve, hogy részben sérült jelképek adatai is visszanyerhetőek legyenek.
A mátrix jelképek mérettartománya igen széles, így jól alkalmazható, mint kisméretű azonosító jel a terméken, de akár automatikus raktári olvasása is alkalmas különböző szállítói csomagolásokon.Nyomtathatók a vonalkódok előállítására használt eszközökkel. A megjelenítési formák skálája a címke-alapú jelképekhez használatos nyomtatási eljárásoktól, a perforált fémen keresztül az összetett jelképekig terjed.
A mátrix kódok értelmezése, dekódolása a cellák (modulok) egymáshoz képesti elhelyezkedésén alapul. Mivel a tűrések igen tágak, így a kód nagyobb mértékű nyomtatási torzulás, illetve jóval alacsonyabb kontraszt mellett is olvasható.
Az olvasási hibák kiszűrésére, és helyreállítására már bonyolult többszörös lekódolást is alkalmaz.
Már nem csak azonosító számokat, hanem nagy mennyiségű adatot képes tárolni és továbbítani. A mátrix kódokat leolvashatjuk kimondottan „2D mátrix kódok olvasására tervezett kézi eszközökkel, kamerákkal, okos-telefonnal, de akár egy a számítógépünkön futó alkalmazással is. A mátrix kódok legelterjedtebb változatai a Datamatrix kód, a QR Kód, Aztec kód, valamint a Maxicode. Ugyanakkor sok más mátrix kód is létezik, melyek némelyikét csak egy-egy üzemben vagy akár egy iparágban alkalmazzák.
A 2D MÁTRIX KÓDOK TULAJDONSÁGAI

2D mátrix jelképek kódolása, illetve dekódolása a világos és sötét modulok relatív helyzetén alapul. A kódolás kódszavak és nem karakterek segítségével történik, így az adatok nem alkotnak folyamatos láncot a kódon belül. Ezeknél a jelképeknél az olvasás eszközei miatt már lehetőség van mind a pozitív, mind pedig a negatív ábrázolásra. A mátrix kódok orientáció-függetlenül olvashatók. Akár 2.000 vagy annál több karakter kódolására is alkalmasak. Az információ melyet kódolnak, lehet numerikus, alfanumerikus, ASCII, bináris, speciális karakterekkel, tartalommal bíró is.
Akár 20% kontraszt esetén is olvashatók.

A kód előállítása és olvasása, megvilágítások
A mátrix típusú kódok egyik előnyös jellemzője, hogy nagyon alacsony kontraszt (mindössze 20%) esetén is olvashatók. Ennek köszönhetően az előállításukra alkalmas felületek és eljárások köre igen kiterjedt.
Mivel a kód legtöbbször egyedi, az adott termékhez/eseményhez kapcsolódó információt tartalmaz (dátum, követési szám, változat, cikkszám, url stb.) ezért olyan digitális technológiák kerülnek előtérbe, mint a tintasugaras, lézernyomtatás, pontbeütés, közvetlen vagy közvetett hőnyomtatás, de természetesen statikus információt tartalmazó jelképek előállíthatók a hagyományos eljárásokkal is, például offset, flexo vagy szitanyomtatással is.
A kontraszt értékét a kódot alkotó sötét és világos elemek fényvisszaverő képessége közötti különbség adja.
A jelképek olvashatóságát jelentősen meghatározza, hogy milyen eszközzel milyen megvilágítási feltételek mellett próbáljuk dekódolni őket. A kód kontrasztja megfelelő megvilágítással javítható. Egy egyszerű telefonos alkalmazás esetén erre ugyan nincs lehetőségünk, de az iparban, kereskedelemben használatos olvasók esetén igen. A hagyományos olvasók vörös fényt használnak, ugyanakkor a kereskedelemben megjelenő kódok színe sokszor nem teszi őket kezelhetővé, így javasolt akár fehér színű olvasót választani, vagy egy ipari alkalmazás esetén olyan megvilágítást, amely kiemeli a háttérből a kódot alkotó modulokat.
Látunk ugyanakkor a kereskedelemben is példát a fények ötletes felhasználására is. Legutóbb egy japán élelmiszerbolt hálózat lendítette fel déli forgalmát azzal, hogy alkotott egy napóra kódot, amely csak déli 12 órakor ad ki árnyékokkal egy olvasható és rendelésleadásra használható QR kódot.
QR Code vs. Datamatrix: Mikor melyik a jobb?
Mikor, melyik típusú mátrix kódot érdemes alkalmazni? Van ahol a hagyományok, vevői igények döntenek, de előfordul, hogy a dizájn érdekében alkalmaznak egy cifrább kódot, sőt előfordulhat, hogy a felhasználó nincs tisztában a lehetőségeivel.
Az alábbiakban szeretnénk támpontot adni a döntéshez, néhány tipikus példán keresztül.
· A rendelkezésre álló hely kicsi: amennyiben nem kell nagy mennyiségű információt kódolnunk, úgy a Datamatrix kód előnyösebb lesz, mivel a felhasználható mátrix rácsok közül a legkisebb a Datamatrix esetében 10x10 modul, amíg a QR kód esetében 21x21 modul. A QR kód célzó mintázata ráadásul kisméretű változat esetén több helyet foglal, mint a Datamatrixé.
· Céglogót vagy egyéb jelet szeretnénk elhelyezni a kódban. A céglogó adatmezőbe illesztése mindig adatvesztéssel jár. Ugyanakkor a mátrix kódok lehetőséget adnak az adatok helyreállítására, emiatt egy megfelelő méretű logó beillesztése még lehetővé teszi a kód olvasását, legfeljebb rontja annak sebességét. A Datamatrix kód esetén a hiba-helyreállítás mértéke mindig maximális. A QR kód esetében azonban különböző szinteket határozhatunk meg, és csak a legmagasabb szint egyezik meg a Datamatrixéval, amely lehetővé teszi, hogy a kód akár 30%-os adatvesztés esetén is helyreállítható legyen.
· Amennyiben az információ mennyisége miatt a Datamatrix kód 22x22 modulból áll, akkor érdemesebb egy alacsonyabb hibajavítási szintű QR kódot használni, mivel ez kisebb helyen tüntethető fel.
· Ha az esztétika és a dizájn kap hangsúlyt, akkor a QR kód előnyösebb, mivel kialakítása több lehetőséget ad a fantázia kiteljesedésének.
· Speciális információ kódolása esetén ugyancsak a QR kód az előnyösebb, habár mindkét kód többféle kódolási sémát ajánl.
Tipikus felhasználási területek
Vonalkódokkal és 2D mátrix kódokkal nap, mint nap találkozunk az élet szinte minden területén, ahol szükség van a gyors és pontos, és persze automatikus azonosításra. A mátrix típusú kódok terjedése mögött a legtöbb esetben a megnövekedett információigény, illetve az egyes alkalmazásokban a kódnak szánt szűkös hely áll. Használunk mátrix kódokat a gyógyszeriparban, a termékek alapanyagok azonosítására, egészségügyben az orvosi műszerek, páciensek, gyógyászati és műtéti eszközök azonosítására, vagy akár az implantátumok jelölésére. A Datamatrix és QR kód kifejlesztése, és elterjedése az autó és repülőgépipar egyedi alkatrészjelöléseit szolgálja kiváltképp. Ezeknek a jelöléseknek köszönhetően az alkatrészek teljes életútjuk során nyomon követhetők, beazonosíthatók maradnak. A kamerával és kellő számítási kapacitással rendelkező telefonok elterjedésével a kódok megjelentek a reklámiparban is, akár egy weboldalra mutatva, vagy egy kampány részeként. Használjuk őket vevőtájékoztatásra, promóciókhoz, vagy akár kuponként is. Speciális képességeik miatt játékokat is alapoznak rájuk. Például Japánban QR kódokkal ellátott pólókkal és okos-telefonokkal számháborúznak a fiatalok.
Természetesen a kódok megjelentek a logisztikában is, mivel segítségükkel akár már egy szállítmány minden adata kódolható.
A design kódok és a minőségi problémák
A mátrix kódok marketing célokra való felhasználása az utóbbi időben jelentősen elterjedt. Az így előállított kódok jó része azonban nehezen olvasható, az áttervezésekből adódó jelentős torzulások miatt, így nem olvashatók minden okos-telefonnal, illetve minden kódolvasó alkalmazással.

(forrás: Transpack szaklap 2013. XII. évf. 4. szám)