
Feliratkozás hírlevélre

Milyennek kell lennie az újfajta gyűjtő-és logisztikai címkéknek?
Gyűjtőcímke
Gyűjtőcsomagolásról akkor beszélünk, amikor több egyforma vagy különböző, de önállóan értékesíthető és vonalkóddal ellátott kiskereskedelmi terméket csomagolunk össze. Ilyenkor magát a gyűjtőnyi árut, vagy a gyűjtőben lévő kereskedelmi terméket tudjuk azonosítani. A gyűjtőcsomagolás címkéjén a kereskedelmi áruazonosító (GTIN azonosító kulcs) AI (01)-es adattartalom azonosító mögött lévő karaktersor a termék GTIN száma, ami 14 karakterből áll. További információk feltüntetésére is van lehetőség vonalkód illetve szemmel olvasható formában.
Gyűjtőcímke elhelyezése
A gyűjtőcsomagolás címkéjét a kartondobozon vagy a külső csomagoláson úgy kell elhelyezni, hogy a vonalkód alsó éle 32 mm-re legyen a doboz talpától. A függőleges éltől – a nyugalmi mezőket is figyelembe véve – legalább 19 mm-re legyen a jelkép. ITF-14 vonalkód alkalmazása esetén a vonalkód körüli vastag keret jobb vagy bal oldali éle legyen legalább 19 mm-re a doboz függőleges élétől.
Logisztikai címke
A logisztikai egység egy olyan tetszőleges összetételű, szállítás vagy tárolás céljából létrehozott áruegység, leggyakrabban raklapnyi áru, amely a gyártótól a kiskereskedőig halad az ellátási láncban. Logisztikai egység azonosításánál a teljes egységet (általában raklapnyi terméket), vagy az abban lévő gyűjtőnyi, illetve kereskedelmi árut lehet azonosítani. A logisztikai egységek nyomon követhetőségének egyik alapfeltétele, hogy az adatok helyesen, egy helyen és könnyen hozzáférhető módon legyenek elhelyezve a szállítási egységeken. Az adatok szabványos megjelenítésére a GS1 Logisztikai címke szolgál.
A címkén megjelenő információkat három logikai csoportba, vagyis feladó, ügyfél, és szállító részre bontható fel.
1. A feladó részbe tartozó információk a termeléssel összefüggő adatok:
- termék változat,
- gyártási-, csomagolási-, minőség megőrzési és fogyaszthatósági idő,
- gyártási szám,
- gyártási tételszám
2. Az ügyfél részbe tartozó információk általában a feladónál megrendelés, illetve a megrendelés feldolgozás idején válnak ismertté:
- szállítási cím helyazonosítóval,
- megrendelési szám,
- ügyfél specifikus útvonal,
- kezelési információk
3. A szállító részbe tartozó információk a feladás idején válnak ismertté és jellemzően a szállítással kapcsolatosak:
- szállítási cím postai irányítószámmal,
- szállítmány- és küldeményazonosító számok,
- szállító specifikus útvonal,
- kezelési információk
Logisztikai címke elhelyezése
Raklapos egységrakományon vagy 1 méternél magasabb egységen címkét az egységrakomány talpától 400 és 800 mm közötti magasságban kell elhelyezni úgy, hogy ne legyen közelebb 50 mm-nél a függőleges élekhez.
Forrás: http://www.gs1hu.org/FTP/documents/Vonalkodok/31_Gyujto_es_logisztikai_cimke.pdf